آموزش مهــارت برنامه نویسی کامـپیوتر ویــژه کودکان و نوجوانــــان    

مهارت و تفکر حل مسئله در تمام طول تاریخ آموزش و پرورش یکی از هدف های مهم آموزشی به شمار آمده و از جمله مهم ترین خواسته های معلمان و والدین، کسب توانایی حل مسئله از سوی دانش آموزان است. روان شناسان و نظریه پردازان مختلف نیز همواره به اهمیت فعالیت های وابسته به حل مسئله در ایجاد یادگیری مفید و مؤثر تأکید داشته اند.

به همین جهت در عصر کنونی فراهم نمودن زیر ساخت هایی برای کسب مهارت ها و شایستگی های لازم، به نحوی که یادگیری را برای نوآموزان و دانش آموزان معنادار نماید و موجب تقویت و توسعه پرسشگری و مهارت حل مسئله آنها شود، بسیار مهم و حائز اهمیت است.

برای تحقق این الگو اگر علم محاسبات و منطق برنامه نویسی به خوبی و به شکلی ملموس از همان مقاطع ابتدایی تحصیل فرا گرفته شود؛ فراگیران، شیرینی و لذت مفاهیم حل مسئله  را به درستی درک می کنند که موجب یادگیری عمیق در ابعاد مختلف فکری و مهارتی آنها می شود.

ارمغان بدست آوردن تفکر مهارت حل مسئله و به تبع آن تفکر الگوریتمی، ساختارمند فکر کردن است. تفکر الگوریتمی و منطق برنامه نویسی با الگوی پیشنهادی، مجموعه ای از نگرش ها و توانایی ها را در نوآموزان و دانش آموزان مقطع دبستان ایجاد می کند که آنها را در فرآیند آموختن و بکارگیری آموخته ها، چابک تر و توانا تر می کند.

یادگیری سریع تر در سنین پایین یکی از ویژگی های دوران کودکی و نوجوانی است. از این نظر آموزش مهارت های کلیدی زندگی به کودکان در این سنین اهمیت ویژه ای دارد. در این میان آموزش تفکر الگوریتمی و منطق برنامه نویسی به کودکان و نوجوانان، به عنوان  یکی از مهم ترین مهارت های کلیدی قرن 21، مورد توجه قرار می گیرد.

نکته ی حائز اهمیت این است که دست یافتن به تفکر و مهارت حل مسئله در قالب الگوی آموزشی منطق برنامه نویسی قندک کُد و سایر الگوهای مهارت آموزی در دنیا آینده با شخصیت داستان محور قندک تنها معطوف به آموزش یک مهارت ویژه برای زندگی در عصر فناوری های دیجیتال نیست، بلکه از نظر علوم روانشناسی و فرآیند های شناختی مزایای فراوانی را به همراه دارد.

هنگامی که دستورالعمل های مختلف با الگوی آموزشی منطق برنامه نویسی از سنین کودکی به نوآموزان آموزش داده می شود منجر به شکل گیری ارزش های روانشناختی ویژه ای در وجود کودکان می شود. مهارت اساسی و راهبردی حل مسئله، تفکر منطقی، درک مفاهیم انتزاعی، تقویت قدرت استدلال، تفکر انتقادی، تحلیل مسائل، افزایش اعتماد به نفس و رشد خلاقیت و شکوفایی استعداد ها از جمله مهم ترین مواردی هستند که آموزش دستورالعمل های برنامه نویسی در نوآموزان و دانش آموزان دبستان پدیدار می سازد.

توانایی کار گروهی و سخت کوشی از دیگر مفاهیم ارزشمند است که کودکان در این الگوی آموزشی فرا می گیرند و در حقیقت در کنار یادگیری مهارت های منطق برنامه نویسی مهارت های زندگی در قرن اخیر مانند تفکر خلاق، تصمیم گیری و ارتباط مؤثر را نیز فرا می گیرند.

سازمان جهانی یونسکو در سال گذشته در آخرین تعریف خود از سواد، توانایی ایجاد تغییر را به عنوان سواد و یک الگو مطرح می کند که شخصی با سواد محسوب می شود که بتواند در زندگی خود و دیگران تغییر ایجاد کند. وقتی این تعریف را به دنیای فناوری متصل می کنیم به این تیجه می رسیم که دیگر توانایی استفاده از فناوری به عنوان یک کاربر مزیت محسوب نمی شود و در حقیقت شخصی که با منطق برنامه نویسی و تفکر محاسباتی  آشنایی دارد و می تواند با استفاده از این دانش  و مهارت در زندگی خود و دیگران تغییر ایجاد کند فردی تأثیر گذار  و حتی با سواد محسوب می شود .

اغلب کارشناسان آموزشی ، یادگیری تفکر محاسباتی و منطق برنامه نویسی در عصر حاضر را مانند فراگیری خواندن و نوشتن می دانند. همان طور که قرار نیست که هر فردی در گام های ابتدایی خواندن و نوشتن و درگام های بعدی ادبیات و نگارش را می آموزد، در آینده یک نویسنده یا شاعر  شود، قرار نیست تمامی نوآموزان با یادگیری تفکر الگوریتمی، در آینده یک برنامه نویس حرفه ای شوند. در حقیقت یادگیری خواندن و نوشتن یا یادگیری زبان برنامه نویسی دریچه های بیشتری از دانش را رو به روی فراگیران قرار می دهد، از این حیث فارغ از اینکه کودکان در آینده چه شغلی داشته باشند، این الگو فرصت های بیشتری برای یادگیری حل منطقی و برخورد عاقلانه  با شرایط  و مسائل مختلف زندگی را فراهم می کند و می تواند در اکثر دروس خود بهتر و بیشتر یاد بگیرند.

 

قندک، برگرفته از ادبیات کهن داستانی نمادی از هوش، زیرکی و دانـایی

خرگوش قندک، به عنوان شخصیت اصلی و عروسکی فرآیند داستان‌محور سیستم آموزشی قندک، با اِلهام از اَدبیات کهن داستانی به عنوان نمادی از زیرکی، دانایی و هوش نمونه ابتکاری در فرآیند آموزش است، کــه یک محیـط ســرگرم‌کنـــنده و خـــلّاق را بـــرای نــوآمـوزان و دانـش‌آمـوزان مبتــنی بر بــازی بـــر اساس الگو های تئوری گیمیفیکیشن در تمامی مقاطع‌ تحصیلی فراهم می‌کند؛ که در عین یادگیری مفاهیم و مهارت های اساسی نسل نخبه آینده ساز، با بهره گیری از یادگیری مشارکتی و برقراری ارتباط میان ایده های خود، راه حل ها و استراتژی های مهمی را برای حل مشکـلات و مسائل خواهند یافـت، به طور مـنظم استدلال و خلاقانه فکر می کنند.

پوشش خـــبری 

کارسوق دانش آموزان پژوهشگر

روزنـــــامه اقتصاد و سازندگی 

آدرس دفتر مرکزی مؤســـسه  

تهران، خیابان کریم خان زند، خیابان عضدی (آبان جنوبی)

انتهای بن بست عقیلی،مرکز رشد و نوآوری صنایع خلاق

طبقه ۳، واحـــد ۴۰۷ و ۴۰۸

کــد پســتی : ۸۹۱۳-۱۵۹۸۶

 

شماره تماس : ۲۸۴۲۰۱۶۵ (۰۲۱) 

پیامرسانهای بله، ایتا، واتس اَپ و تلگرام :  ۰۹۲۰۸۴۲۰۱۶۵

واحد امور نمایندگان جهت اَخذ نمایندگی :  ۰۹۳۳۹۵۴۴۸۳۰

 

پست الکترونیک : info@ghandak.education

 

 

کلیه حقوق مادی و معنوی، متعلق به مؤسسه رایان پردازان هوشمند پارسی (طراح شیوه های نوین و خلاقانه آموزش بر اساس شخصیت قندک) می باشد.

Template Design:Dima Group